22 października 2014 roku uczniowie klasy IId Technikum o specjalności obrabiarki skrawające wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych – PBF (POLISH BEARINGS FACTORY). W zakładzie tym produkowane są łożyska toczne średnio i wielkogabarytowe. Opiekunami grupy byli Ewa Mariańska i Krzysztof Czubiński.
Wycieczkę poprowadził przewodnik - pracownik zakładu, który jednocześnie udzielał wyczerpujących informacji na temat procesu produkcyjnego i wydziałów, które zwiedzali uczniowie. Zwiedzanie rozpoczęto od wydziałów obróbki plastycznej na gorąco. Jednym z tych wydziałów jest kuźnia, na której odbywa się kucie swobodne oraz matrycowe pierścieni łożysk tocznych. Następnie grupa przeszła na wydział łożysk wielkogabarytowych, gdzie obejrzeli etapy powstawania i montowania elementów konstrukcyjnych największych łożysk tocznych, a następnie przygotowania do ich wysyłki. Kolejnym wydziałem, na który udała się klasa był wydział obróbki skrawaniem zgrubnej. Jest to wydział P-5, na którym znajdują się automaty i półautomaty tokarskie oraz obrabiarki sterowane numerycznie firm MAZAK oraz GILDEMEISTER. Dokonywana jest na nich obróbka zgrubna tokarska pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych łożysk tocznych. Następny etap wycieczki to przejście na wydział, gdzie młodzież zapoznała się z procesem obróbki cieplnej w systemie ciągłym, półautomatycznym. Pierścienie łożysk tocznych poddawane są tej obróbce w piecach tunelowych i kąpielowych firmy SIMENS. Kolejny punkt wycieczki to zwiedzanie wydziału obróbki wykańczającej pierścieni łożysk tocznych. Polega ona na szlifowaniu dogładzaniu i polerowaniu wybranych powierzchni pierścieni łożyskowych. Zabiegi tej operacji wykonywane są m.in. na włoskich obrabiarkach firmy FAMIR. Na zakończenie zwiedzania tego wydziału uczniowie obejrzeli proces montażu łożysk tocznych na linii automatycznej oraz ten sam proces wykonywany ręcznie. Przed wysyłką łożyska poddawane są kontroli jako wyrób finalny, a następnie konserwowane, pakowane i przygotowane do wysyłki. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie wydziału pomocniczego głównego mechanika M-1. Znajduje się na nim największa obrabiarka sterowana numerycznie MAZAK.
Składamy podziękowania Dyrekcji PBF (POLISH BEARINGS FACTORY) za umożliwienie zwiedzenia zakładu przez uczniów naszej szkoły.
Opracowanie i zdjęcia: Ewa Mariańska i Krzysztof Czubiński.