MINISTER Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3

12 maja 2014 r. w sali konferencyjnej ZS nr 3 w Kraśniku odbyło się spotkanie wiceministra obrony narodowej p. Czesława Mroczka z uczniami klas mundurowych i ich opiekunami. W spotkaniu wzięli też udział: wojewoda lubelski Wojciech Wilk, posłowie na Sejm RP Magdalena Gąsior – Marek i Mariusz Grad, lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz i wicestarosta kraśnicki Jarosław Czerw. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na czele z płk. nawig. dr Andrzejem Marciniukiem.

Pomysł takiego spotkania zrodził się podczas poprzedniej wizyty pani poseł Gąsior – Marek w naszej szkole w marcu br. W czasie spotkania z ministrem opiekunowie klas mundurowych, ppłk. rez. A. Podhorodecki i por. rez. H. Józiuk, pytali czy po ukończeniu klas mundurowych ich absolwenci będą mieli pierwszeństwo podczas starań o pracę w służbach mundurowych, gdyż dzisiaj takich preferencji nie ma i ich zdaniem nie wykorzystuje się kilkuletniej pracy z młodzieżą oraz ich podstawowego przygotowania do służby. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż wprowadzono już zmiany do ustawy, która poprawi sytuację absolwentów „mundurówek” (czeka tylko na podpis prezydenta i wkrótce wejdzie w życie). Zarówno pan minister, jak i przedstawiciele szkoły w Dęblinie przekonywali, że samo ukończenie klasy mundurowej drzwi na studia wojskowe nie otwiera. Ponieważ chętnych do szkół wojskowych jest wielu to oprócz merytorycznego przygotowania wojskowego trzeba mieć dobre wyniki na koniec szkoły.

Spotkanie nie rozwiązało wszystkich problemów klas mundurowych. Było jednak sygnałem, że ich problemy zostały zauważone i są ważne dla osób sprawujących władzę.

Opracowanie: Małgorzata Kwiatkowska, zdjęcia: Paweł Bieleń (krasnik24.pl)