Podsumowanie XIII Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu oraz IX edycji Akcji Promującej Honorowe Krwiodawstwo.

7 kwietnia br. w ODK SM „Pomoc” w Kraśniku odbyło się podsumowanie XIII Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu oraz IX edycji Akcji Promującej Honorowe Krwiodawstwo w powiecie kraśnickim.

Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy młodzieży na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtowanie pozytywnych zachowań prozdrowotnych oraz doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji sprzyjających zdrowiu. Wyróżnienia otrzymali z naszej szkoły: Aneta Krawczyk, Magdalena Krzpiet oraz Weronika Ziemiańska (uczennice klasy kl.II ,,b" LO). Opiekunami byli: Mirosława Rusecka i Anna Rydz.

Następnie podsumowano kolejne przedsięwzięcie, w którym prawie 100 litrów krwi oddała młodzież z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kraśnickiego w ramach IX edycji Akcji Promującej Honorowe Krwiodawstwo. Od września 2013 r. do marca 2014 r. wzięło w niej udział 219 osób. Akcja polegała na dobrowolnym oddawaniu krwi przez młodzież powyżej 18 roku życia ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kraśnickiego. Jej celem było wspomaganie działań na rzecz rozwoju Honorowego Dawstwa Krwi, tworzenie społecznego klimatu na rzecz krwiodawstwa, pomoc oddziałom ratunkowym w zapewnieniu krwi do zabiegów operacyjnych.

Najwięcej krwi bo aż 49.2 litra oddała młodzież naszej szkoły, a tym samym zajęła pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji. Uczniów pełnoletnich w naszej szkole było 224, współczynnik oddanej krwi na każdego z nich wynosi 219 ml, był to wynik o wiele lepszy w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdyż wtedy wynosił 102 ml, a oddano 28.5 l. Opiekunem był Jerzy Dzikowski.

Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Olbięcina uświetniła imprezę występem tanecznym w stylu hip-hop.

Opracowanie i zdjęcia: Jerzy Dzikowski