Konkurs „Ugryź sztukę”

Nieco prowokujące i przewrotne hasło „Ugryź sztukę” patronowało konkursowi, w którym zadaniem uczestników była interpretacja wskazanych dzieł malarskich i dowolnie wybranych tekstów literackich. Zadanie nie był łatwe, bo wymagało nie tylko sprawności analitycznych i interpretacyjnych, ale też twórczego podejścia do tematu i umiejętności korzystania z różnych źródeł.

Do konkursu, przygotowanego przez polonistki – Magdalenę Frączek i Izabelę Mazur, zostali zaproszeni uczniowie, którzy już wkrótce będą zdawali maturę w nowej formie i z podobnym zadaniem zmierzą się podczas egzaminu ustnego.

W szranki stanęło 24 uczniów z klas II c LO oraz II i T. Najwyższą ocenę zyskały prace, których autorzy wykazali się biegłością stylistyczną, a także wnikliwością analizy i oryginalnością myślenia. Rozstrzygnięcie konkursu 18 grudnia wyłoniło troje zwycięzców:

I miejsceRafał Łękarski II c LO (świetna praca na temat obrazu Caspara Davida Friedricha „Podróżnik po morzu  chmur” i „Kordiana” Juliusza Słowackiego)

II miejscePaulina Mrozińska II c LO ( interpretacja dzieła Vincenta van Gogha „Miłosierny Samarytanin” i przypowieści biblijnej)

III miejsceKrystian Jedliński II i T ( wnikliwa analiza obrazu „Powrót syna marnotrawnego” Rembrandta i refleksja o poezji współczesnej nawiązującej do tego samego motywu).

Zwycięzcy otrzymali z rąk wicedyrektora szkoły p. Henryka Cybulaka i p. Magdaleny Maziarz nagrody książkowe i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w postaci słodyczy. Wszystkim dziękujemy, a zwycięzcom składamy gratulacje.

opracowanie i zdjęcia: Izabela Mazur