Kolejne prezentacje i wystawy staroci ze zbiorów Marka Soleckiego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W ciągu ostatnich tygodni Marek Solecki przygotował w Kraśniku aż trzy wystawy staroci. Pierwsza z nich miała miejsce 22 września 2013 r. w sali gimnastycznej CKiP w trakcie V Forum Organizacji Pozarządowych i prezentowała dorobek Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów.

Marek Solecki – prezes Klubu (wystawa staroci, wydawnictwa i dokumentacja fotograficzna) razem ze Szczepanem Ignaczyńskim – wiceprezesem Klubu (wystawa rzeźb i kapliczek) przygotowali jedno z najciekawszych stoisk na tym Forum, prezentując klubowe i swoje osiągnięcia. Nasz nauczyciel w trakcie omawiania dorobku Klubu zaakcentował ważną rolę w życiu kulturowym miasta prowadzonej przez siebie w ZS nr 3 w Kraśniku szkolnej Izby Historyczno-Etnograficznej i organizowanych tam olbrzymich wystawach w trakcie Dni Otwartych szkoły. Gospodarz V Forum – burmistrz miasta Kraśnika p. Mirosław Włodarczyk z dużym zainteresowaniem oglądał zgromadzone na stoisku eksponaty oraz dokumentację z działalności Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów.

Druga pokaźna wystawa staroci z 28 września br. uświetniła otwarcie nowego targowiska miejskiego „Mój rynek”. Marek Solecki na swoich starych wagach organizował pokazy i konkursy ważenia, a także realizował wygrane odważając po 10, 20 i 30 dag cukierków lub ciasteczek dla uczestników różnych konkursów. W tym czasie drugi kolekcjoner Szczepan Ignaczyński na swoich przedwojennych urządzeniach przeprowadzał pokaz wytwarzania soku ze świeżych jabłek, robienia masła ze śmietany i jego degustację na wspaniałym chlebie z piekarni p. Kazimierza Wojcieszyna. Niektóre osoby po trzy razy ustawiały się w kolejce do chlebka z masełkiem, tak im smakował. To wszystko bardzo wzbogaciło oprawę uroczystości otwarcia nowego targowiska.

Trzecia z kolei wystawa staroci uświetniła w dniu 6 października br. XXXII Wojewódzkie Kraśnickie Spotkania Pszczelarzy w CKiP oraz odbywającą się w tym czasie giełdę kolekcjonerską. Przy jej okazji Marek Solecki przedstawił nowemu staroście kraśnickiemu p. Andrzejowi Majowi oraz towarzyszącemu mu p. Piotrowi Janczarkowi z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie dokumentację fotograficzną ze swoich dużych wystaw staroci oraz dorobek Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów.