KURS JĘZYKOWY NA ŁOTWIE - FRSE

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Program „Uczenie się przez całe życie”

COMENIUS - "Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej”

Applying Interactive Methods for Teaching Russian Language and Bringing Culture to the Classroom” - Centrum Naukowe LatInSoft , Daugavpils, Łotwa

W dniach od 8 do 17 lipca 2013 uczestniczyłyśmy w kursie językowym „ Applying Interactive Methods for Teaching Russian Language and Bringing Culture to the Classroom”, organizowanym przez Centrum Naukowe LatInSoft w Daugavpils na Łotwie. Wyjazd na kurs był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” , działanie - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej”.

Program ten jest bardzo cenny dla nauczycieli języków obcych, ponieważ stwarza możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez bezpośredni kontakt z nosicielami danego języka obcego, w moim przypadku języka rosyjskiego. Program kursu zawierał nie tylko zajęcia dotyczące nowoczesnej metodyki nauczania języka rosyjskiego z wykorzystaniem metod interaktywnych, multimediów i zasobów Internetu, ale także wyjazdy do szkół na Łotwie i Litwie, wycieczki, wyjścia do muzeów, ośrodków kultury oraz spotkania integracyjne. Miasto Daugavpils to enklawa języka rosyjskiego na terenie Unii Europejskiej. Większość jego mieszkańców używa języka rosyjskiego na co dzień, jako rodzimego. Pobyt na kursie był dla nas niezwykle ważnym doświadczeniem. Stworzył możliwość nowego poznawania i doskonalenia żywego języka w różnych sytuacjach. Była to doskonała praktyka językowa. Dodatkowym atutem było zakwaterowanie w rodzinach rosyjskojęzycznych , co stanowiło znakomite dopełnienie kursu, szczególnie od strony praktyki językowej. Kurs dał nam możliwość nie tylko poznania wiedzy teoretycznej, ale także zastosowania jej w praktyce podczas zajęć grupowych, poza tym stwarzał możliwość wymiany doświadczeń i poglądów na temat metod nauczania języka rosyjskiego z nauczycielami z Łotwy i Litwy oraz do nawiązywania kontaktów w celu organizowania międzynarodowej wymiany młodzieży Program kursu zawierał bogatą ofertę kulturalną, która pozwoliła bliżej poznać specyfikę wielokulturowego regionu i miasta Daugawpils. Jednym z unikalnych miejsc w samym mieście jest Cerkowna Gorka, gdzie znajdują się świątynie czterech wyznań. Złote kopuły prawosławnych cerkwi w sąsiedztwie strzelistych wież kościołów: luterańskiego i rzymsko-katolickiego wywołują niesamowite wrażenie. Ważnym elementem kursu były zajęcia ukierunkowane na poznawanie realiów i kultury. W ramach takich zajęć mieliśmy możliwość zwiedzenia centrum kultury rosyjskiej tzw. Domu Rosyjskiego. Jest to jeden z ośrodków promowania kultury rosyjskiej na Łotwie. Ciekawym wyjazdem okazała się wycieczka do Agłony, miejscowości oddalonej 40 km od Daugavpils. Agłona jest miejscem kultu religii katolickiej, miejscem szczególnego kultu Maryjnego. Do Agłońskiej Bazyliki rokrocznie pielgrzymują tysiące wiernych. Udział w kursie pozwolił nam doskonalić i rozwijać nasze kompetencje językowe, zarówno w aspekcie umiejętności językowych, jak i w aspekcie międzykulturowym i glottodydaktycznym. Uważam, że tego rodzaju szkolenia są doskonałą formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla każdego nauczyciela.

Nauczycielki ZSNr3 w Kraśniku – Iwona Zielińska, Lidia Turkowska