Lekcje z Temidą

W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w ramach programu edukacyjnego „Lekcje z Temidą”. Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

Zajęcia mają na celu kształtowanie i umacnianie szacunku do prawa, promowanie postawy proobywatelskiej oraz budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości. Organizatorem "Lekcji z Temidą" jest Fundacja Altum, a głównym patronem Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zajęcia dla uczniów prowadziła Pani adwokat Olga Nowak-Dziwina, która jest także wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematyka spotkań dotyczyła zarówno przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, jak i doradztwa zawodowego, gdyż uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim:

• Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

• Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

• Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

• Jakie prawa ma konsument?

• Czym jest stalking?

• Jak reagować na prześladowanie w szkole?

• Gdzie szukać przepisów prawa?

• Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

Zajęcia kończyły się testem, który sprawdzał zdobytą wiedzę. Prawie wszystkim uczniom udało się bezbłędnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Wielu uczniów zostawało po zajęciach, aby uzyskać poradę prawną od Pani mecenas.

Koordynator zajęć w szkole: Monika Dziurda