Teatr Wierszalin to zespół teatralny założony w 1991 r. przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Grupę aktorską tworzą: Piotr Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Katarzyna Wolak-Gąsowska, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska, Adrian Jakuć- Łukaszewicz, Mateusz Kasprzak.
Teatr zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego (1993) Nagrodę im. Leona Schillera (1996), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Piotra Tomaszuka w kategorii „Teatr” (2019) i wiele innych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata Teatr Wierszalin bardzo prężnie działa w świecie wirtualnym i realizuje projekt „Objazd mickiewiczowski- wzorem Reduty”. Nawiązuje on do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w XX-leciu międzywojennym przez „Redutę” – pierwsze polskie laboratorium teatru.
Zachęceni przez swoją polonistkę uczniowie klas: III e SMS-LO oraz 3 cT postanowili przyłączyć się do tego wydarzenia. We wtorkowe popołudnie sala lekcyjna 144 na 90 minut zamieniła się w „salę” teatralną, w której młodzież obejrzała spektakl „Dziady. Noc druga” . Zaś w czwartek 9 grudnia uczniowie spotkali się wirtualnie z reżyserem oraz aktorami. Była to wspaniała okazja by bliżej poznać teatr i twórczość wielkiego wieszcza- Adama Mickiewicza. Lekcję uatrakcyjniła muzyka wykonywana na lirze korbowej oraz mandolinie. Uczniowie chętnie włączyli się do dyskusji i zadawali pytania na czacie. Wśród pytań jedno bardzo przypadło do gustu genialnemu Piotrowi Gąsowskiemu, a brzmiało ono „Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi”…. Najaktywniejsi na czacie zostali wyróżnieni koszulkami z logo Teatru Wierszalin, które są już w drodze do naszej szkoły!
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję!
Link do oficjalnej strony Teatru Wierszalin: https://wierszalin.pl/o-teatrze/ oraz do strony na FB: https://www.facebook.com/TeatrWierszalin/
opracowanie i zdjęcia: Elżbieta Stępień