Nowele polskie w szkolnej odsłonie Narodowego Czytania

Stare polskie przysłowie mówi, że „lepiej późno niż wcale”… W tym przypadku „ociąganie” wynikało z wielu obowiązków, jakie przydzielono nam na początku roku szkolnego. Jednym z nich było przygotowanie części artystycznej na 70 – lecie naszej Szkoły.

Nieco zawstydzeni „lekkim opóźnieniem” usiedliśmy wspólnie: uczniowie i nauczyciele aby czytać polskie nowele. Zaprezentowaliśmy fragmenty ośmiu utworów:

1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej

2. Dym – Marii Konopnickiej

3. Katarynka – Bolesława Prusa

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza

5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego

7. Sachem – Henryka Sienkiewicza

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Tradycyjnie w „czytelnię” zamienił się szkolny korytarz na parterze przy pomniku Juliusza Słowackiego, gdzie można było nie tylko wysłuchać fragmentów, ale również podziwiać prace plastyczne naszych utalentowanych uczniów oraz nauczycielskie impresje inspirowane fragmentami nowel. I tym razem akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem! Wszystkim czytającym i słuchającym serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Organizatorki: Izabela Mazur, Magdalena Kołazińska – Bieleń i Elżbieta Stępień