WYCIECZKA DO ZAKŁADU PATRONACKIEGO FAMET SA. W OPOLU I KĘDZIERZYNIE KOŹLU

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W dniach od 24 do 26 września 2018 roku uczniowie klas: IVd, IIId Technikum Mechanicznego o specjalności obróbka skrawaniem oraz IIIc Technikum Pojazdów Samochodowych uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do zakładów grupy "FAMET" S.A. w Opolu oraz Kędzierzynie Koźlu.

W wycieczce uczestniczyli: Dyrektor ZS 3 w Kraśniku Aneta Ośka-Jabłońska, w-ce dyrektor ZS 3 Henryk Cybulak, kierownik warsztatów szkolnych ZS 3 Paweł Porębski oraz nauczyciel przed-miotów zawodowych Krzysztof Czubiński.

W pierwszym dniu uczestnicy wycieczki po drodze wstąpili do zamku królewskiego w Chęcinach, który jest położony niedaleko Kielc. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II. Obecne ruiny zamku obejmują: Zamek Dolny i Zamek Górny w których można zwiedzić m.in. bramę wjazdową, wieżę więzienną, studnię, skarbiec i kaplicę. Uczniowie obejrzeli wybrane miejsca zamkowe przysłuchując się ciekawym opowieściom przewodnika Pana Zbyszka Wrotkowskiego. Kolejnym punktem wycieczki był klasztor Jasnogórski. Uczniowie zwiedzili Kaplicę Cudownego Obrazu oraz skarbiec i zbrojownię. Na koniec dnia dotarliśmy do punktu docelowego w Opolu tj. Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

W drugim dniu wycieczki od godziny dziewiątej rozpoczęto zwiedzanie zakładów z grupy FA-MET. Pierwszy był Zakład Produkcyjny nr 4 w Opolu. Na początku uczniowie zostali zapoznani z przepisami bhp obowiązującymi na terenie zakładu. Następnie podzieleni na trzy grupy oprowadzani byli po wydziałach zakładu przez przewodników- pracowników Działu Technicznego Przygotowania Produkcji oraz Wydziału Obróbki Mechanicznej. Zakład ten specjalizuje się w produkcji i dostawach wielobranżowej i wielkogabarytowej aparatury dla różnych gałęzi przemysłu. Zakład posiada osiem hal produkcyjnych wyposażonych w nowoczesne urządzenia pozwalające na pełną obróbkę cieplną, plastyczną oraz skrawaniem. Park maszynowy obejmuje nowoczesne obrabiarki wielkogabarytowe ze sterowaniem cnc. Podczas zwiedzania prezentowano bardzo dokładnie i szczegółowo poszczególne stanowiska robocze z dokładnym komentarzem. Na koniec zwiedzania Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku spotkała się z Dyrektorem Zakładu Panem Krzysztofem Wilszem.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Produkcyjnego nr 1 w Kędzierzynie Koźlu. Zakład ten produkuje stalowe komponenty maszynowe do elektrowni wiatrowych, do maszyn budowlanych i przeładunkowych oraz maszyn energetycznych. Wykonuje również usługi montażowe wielkogabarytowych aparatów dostarczanych w częściach do odbiorców. Uczniowie podzieleni na dwie grupy zwiedzali zakład pod opieką przewodników – pracowników Działu Technicznego Przygotowania Produkcji. Obejrzeli wydziały z wyposażone w nowoczesne obrabiarki cnc, lakiernię oraz wydział spawalniczy i montażowy. Podczas zwiedzania hal produkcyjnych prezentowano nam stanowiska obróbcze w tym uzbrajanie obrabiarek a także załadunek i rozładunek detalu. Wszędzie prezentowano nam bardzo dokładnie i szczegółowo poszczególne stanowiska robocze z dokładnym komentarzem. Na zakończenie cała wycieczka wraz z Dyrekcją ZS 3 w Kraśniku została przyjęta przez Dyrektora Biura Inżynierskiego Pana Dariusza Fabiańczyka.

Naszym celem było zapoznanie się z parkiem maszynowym zakładu, który produkuje m.in.: Kompletne chłodnice i kondensatory powietrzne dla przemysłu rafineryjnego, petrochemicznego, chemicznego, energetyki i gazownictwa wymienniki ciepła płaszczowo-rurowe, urządzenia mechaniczne do oczyszczania ścieków oraz aparaturę procesową typu zbiornikowego. Jest on wyposażony jest w obrabiarki sterowane numerycznie.

Trzeci ostatni dzień wycieczki obejmował zwiedzanie warsztatów Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Opolu oraz powrót ponad pięćset kilometrów do domu.

Składamy serdeczne podziękowania dla Zarządu Famet S.A. w Kędzierzynie Koźlu, a także Dyrektora Biura Inżynierskiego Pana Dariusza Fabiańczyka, Dyrektora Zakładu nr 4 w Opolu Pana Krzysztofa Wilsza, Dyrektora Technicznego Zakładu Produkcyjnego nr 5 w Annopolu Pana Ro-berta Myszaka oraz Pani Elwiry Bamburowicz za umożliwienie zwiedzania i dokładną prezentację zakładów oraz szczegółowe przedstawienie najnowszych osiągnięć związanych z obrabiarkami sterowanymi numerycznie oraz pracę związaną z przygotowaniem wyjazdu.

Składamy również podziękowania dla Pana Zbigniewa Wrotkowskiego firmy WROTUR za duży wkład pracy związany z organizacją naszego wyjazdu.

(Opracowanie i zdjęcia: Krzysztof Czubiński)