Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ZS nr 3

12 października społeczność naszej  szkoły miała okazję wysłuchać interpretacji wybranych fragmentów powieści w wykonaniu uczniów i nauczycielek.  Zainspirowani  botanicznymi zainteresowaniami pisarki postanowiliśmy, że oddamy się lekturze  w pięknym miejscu- tj. w Sanktuarium  św. Otylii w Urzędowie. Tak powstały ujęcia, które urozmaiciły sceny zinterpretowane przez naszą zdolną młodzież. „Nad Niemnem” należy do tych książek, które charakteryzuje barwny język, piękne opisy przyrody oraz sugestywny przekaz o tragicznych wydarzeniach Powstania Styczniowego. Mieliśmy okazję spotkać się z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów-  wysłuchać ich rozmów o codzienności, trudach pracy, radościach i smutkach. Przekonaliśmy się, że Orzeszkowa posiadała  nie tylko niezwykły zmysł malowania słowem nadniemeńskich pejzaży, zdolność portretowania ludzkich charakterów, ale i duże poczucie humoru. Mamy nadzieję, że pomogliśmy naszym widzom spojrzeć na książkę Orzeszkowej z nieco innej strony i zachęciliśmy do lektury powieści. Wielkie brawa i słowa uznania należą się naszym uczniom, którzy z niebywałym zaangażowaniem mierzyli się z wcale niełatwą prozą: – Rafałowi Gozdalskiemu z klasy 1cT, – Katarzynie Mikołajewicz i Anastazii Vykhor z klasy 2eT, – Amelii Surdackiej z klasy 3hT, – Dominice Dzierżak, Krzysztofowi Kowalskiemu i Andrzejowi Sieńko z klasy 3 iT, – Dobrosławie Stoli z klasy 5 bT. Opracowała: E. Stępień
Skip to content