Podsumowanie mobilności zagranicznej uczniów w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza – czas na Włochy” (FERS)

W roku szkolnym 2023/2024 oraz częściowo w roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła realizuje projektu „Praktyka czyni mistrza – czas na Włochy” o numerze 2023-1-PL01-KA122-VET-000149079. Jest on realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projekt „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

Projekt „Praktyka czyni mistrza – czas na Włochy” jest kontynuacją dobrych praktyk w zakresie realizacji zagranicznych staży zawodowych w Grecji w latach 2016-2021. Po dwuletniej przerwie ponownie udało się pozyskać dofinansowanie, które umożliwiło wyjazd 30 uczniów oraz 3 nauczycieli na zagraniczną mobilność. Tym razem – jak wskazuje sam tytuł – została ona zorganizowana we Włoszech, co jest całkowitą nowością.

W ramach mobilności młodzież realizowała program praktyk zawodowych w wymiarze 80 godzin roboczych za którego organizację odpowiedzialny był partner projektu, stowarzyszenie Futuro e progresso Associazione di promozione sociale. Posiada ono bazę uznanych firm, w których pracowali uczniowie z czterech zawodów – Technik Logistyk, Technik Hotelarstwa, Technik Pojazdów Samochodowych oraz Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

W wolnym czasie młodzież wzięła udział w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturowym, w ramach którego zwiedzili najważniejsze miejsca północnej części Włoch, w tym Wenecje, Weronę oraz Jezioro Garda. Pozwoliło to na rozwój kompetencji kulturowych i społecznych uczniów, ale także na aktywny wypoczynek!

Jeżeli chodzi o główne cele projektu to było to:

• Rozwój umiejętności zawodowych i językowych, a także zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia zawodowego wśród 30 uczniów z 4 różnych zawodów.
  • Włączenie w działania międzynarodowe szkoły przynajmniej 22 uczniów z mniejszymi szansami celem ich wyrównania.
  • Rozwój oferty edukacyjnej poprzez włączenie w działania międzynarodowe szkoły 2 nowych kierunków kształcenia.
  • Rozwój wśród uczniów umiejętności miękkich oraz kulturowych, a także pozytywnych postaw obywatelskich.
  • Zdobycie przynajmniej 7 nowych partnerów zagranicznych i wymiana dobrych praktyk oraz doświadczeń z tymi podmiotami.

Projekt jest realizowany od 1 listopada 2023 do 31 grudnia 2024 roku, a partnerem jest włoska organizacja Futuro e progresso Associazione di promozione sociale. Dofinansowanie wynosi 73 766,00 EUR.

Przedsięwzięcie „Praktyka czyni mistrza – czas na Włochy” o numerze 2023-1-PL01-KA122-VET-000149079 jest realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.