Światowy Dzień AIDS 2022

HOT-INFO

Anna Wybraniec
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1 grudnia od 1988 roku jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS – jeden z najbardziej uznanych międzynarodowych dni zdrowia. Okazja ta jednoczy ludzi z całego świata w celu podniesienia świadomości na temat HIV/AIDS i zademonstrowania międzynarodowej solidarności – zwłaszcza podczas rokrocznie prowadzonych kampanii społecznych.

Uczniowie klasy 1 b LO i 3 b LO  z opiekunem Agnieszką Kurzyną wzięli udział  w Akcji Czerwona Wstążeczka, na cześć 1 grudnia Światowego Dnia AIDS.

Akcja  polegała na zrobieniu zdjęcie swojej klasie z czerwonymi kokardkami- symbol

solidarności z chorymi na HIV AIDS! Następnie wrzuceniu je na FB opatrując Hasztagami #czerwonawstazeczka2#HIV

#Aids #solidarni #aidstoniewyrok # światowydzieńaids  i nominowaniu kolejne

instytucje do udziału w zabawie.

Akcja ma na celu promowanie solidarności z  chorymi na AIDS oraz budowanie świadomości, że z  HIV / AIDS da się żyć!

HISTORIA "CZERWONEJ KOKARDKI"

„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. 

Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.
Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.
W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS.
Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce (§ 7. 1, 2). 

Opracowała: Agnieszka Kurzyna

FOTOGALERIA