XVIII Lubelski Festiwal Nauki

HOT-INFO

Justyna Głowniak

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 14.09.2022r. w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, klasa 2iT wraz z wychowawcą p. Renatą Wieczorek oraz opiekunami p. A. Kudła i p. K. Tomaszewska wzięła udział w warsztatach z programowania na wydziale Zarządzania i Podstaw Techniki. Młodzież miała możliwość także wysłuchania wykładu połączonego z pokazem i doświadczeniami z fizyki na wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie.

Warsztaty miały na celu pokazać jak funkcjonują inteligentne maszyny na bazie płytek Arduino. Wykładowca uczelniany zaprezentował działanie przykładowego projektu, których jak mogliśmy się dowiedzieć jest nieograniczona ilość. Projekt, którego autorami są studenci politechniki, miał za zadanie zapewnić idealne warunki do pielęgnacji roślin. Za pomocą pompki nawadniał glebę i wraz ze specjalnymi czujnikami mierzył ogólny stan otoczenia
i samej rośliny oraz decydował czy podjąć dodatkowe kroki.

Mieliśmy również za zadanie stworzyć i zaprogramować różne projekty, takie jak np.: migającą diodę LED czy też echolokacyjną miarę. Zadania wydające się na ogół trudne, takie nie były, gdyż zamiast samodzielnie pisać kod skorzystaliśmy z programu Tinkercad, który jest bardzo prosty i przyjemny w użyciu.

„Zobaczyć dźwięk czyli figury Chladniego i inne efekty wizualne drgań”, to kolejny punkt naszej wycieczki po Politechnice Lubelskiej. Był to wykład podłączany z pokazem oraz doświadczeniami, w którym braliśmy czynny udział.

 Chętni uczniowie mogli wziąć udział w eksperymentach i doświadczyć naocznie wiele zjawisk. Wykorzystany był również promień laserowy, który "tańczył" na ekranie w rytm muzyki. Zobaczyliśmy też rurę Rubensa - urządzenie prezentujące akustyczną falę. Podczas eksperymentów zademonstrowane były instrumenty muzyczne oraz zostało  wyjaśnione, co jest ważne w ich konstrukcji i technice gry.

 FOTOGALERIA

Opiekunowie: Wieczorek Renata, Kudła Aleksandra, Tomaszewska Katarzyna

Foto: Aleksandra Kudła