Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć drużyny młodzieżowej robotyki FIRST FRC 5883 Spice Gears z Kraśnika

HOT-INFO

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Panowie Mentorzy,

Członkowie drużyny Spice Gears;

Szanowne Panie i Panowie Dyrektorzy Szkół, których uczniami są członkowie FRC 5883 Spice Gears,

Drodzy Sponsorzy drużyny,

Szanowni Rodzice Członków drużyny;

 

Sądzę, iż, podobnie jak ja, Mentorzy i Członkowie drużyny, którzy uczestniczyli w pamiętnej podróży do Chin, uporali się z głównymi zadaniami jakie na nas wszystkich czekały po powrocie do domu.

Mój powrót do domu był nieco wydłużony o wizytę w Polsce, ale to dla dobra drużyny.

 

Wiem, wiem, Ola Jarzyna, Mateusz Kapica, Dominik Ściborek, Maxymilian Surdacki, Szymon Szostak, Bartłomiej Wierzchowiak - matury, to najważniejsze na dzisiaj z Waszych wydarzeń w życiu.

Życzę Wam Drodzy Seniorzy - tegoroczni Graduanci  Spice Gears - jak najlepszych wyników na tych egzaminach, a następnie życzę Wam podjęcia jak najlepszej decyzji, co do dalszej drogi w zdobywaniu wiedzy, w zdobywaniu umiejętności i co najważniejsze, w gromadzeniu życiowego doświadczenia i w budowie grona życzliwych wokół Was Ludzi.

 

Sądzę, iż pracując w drużynie Spice Gears, rozpoczęliście w skuteczny sposób realizację tych wszystkich zadań, co jak jestem przekonany, już uczyniło z Was liderów Waszej generacji.

Wykonaliście piękną pracę, która zaowocowała tak bezprecedensowymi rezultatami naszego zespołu.

Jestem z Was dumny, nie tylko z racji Waszych nieprzeciętnych już umiejętności i rezultatów Waszej pracy i talentów ( o tym nieco dalej),  ale również z racji tego, jak zachowywaliście się w czasie Waszych podróży do obcych krajów, do obcych kultur.

Byłem z Wami we wszystkich tych podróżach i zawsze byłem dumny z Waszego zachowania, z tego jak reprezentowaliście tam Polskę i jak reprezentowaliście Polską młodzież.

Dziękuję Wam za to i jednocześnie wyrażam nadzieję, iż to jest tylko koniec ...początku Waszego z FIRST doświadczenia, że pozostaniecie już w tym “świecie FIRST i STEM” na zawszeclip_image001.

 

Mówiąc o sukcesach Spice Gears, to na te sukcesy zapracowała cała,  już teraz bardzo duża, ale nigdy nie za wiele clip_image002,  jak na trzy lata działalności drużyny, grupa uczniów, mentorów, sponsorów, nauczycieli, przedstawicieli administracji samorządowej i wreszcie Rodziców uczniów.

To właśnie Rodzice uczniów, członków drużyny, ponosili dodatkowe obciążenia finansowe ale też i emocjonalne związane z każdorazowym wyjazdem ich dzieci na turnieje zagraniczne, czy też prezentacje w całej Polsce. Mam nadzieję, iż uda nam się w przyszłości powiększyć grono sponsorów, a tym samym umniejszyć obciążenie finansowe rodziców, członków drużyny.

 

Od pierwszego turnieju w kanadyjskim Windsor, w 2016 roku, drużyna wracała, jak dotąd z każdego wyjazdu z jakimś trofeum.

W wielkim stylu osiągnięte wygrane w obu turniejach w Chinach i światowy ranking, potwierdziły jednocześnie to, iż ubiegłoroczny sukces, wicemistrzostwo na Olimpiadzie w Waszyngtonie, D.C., USA, nie był czymś przypadkowym.

Mamy w Kraśniku i z pewnością w całej Polsce, niezwykle uzdolnioną młodzież w dziedzinach, które stanowią przyszłość ekonomii światowej, a zatem mogą stanowić o przyszłości Polski jako lidera światowej ekonomii przyszłości, tej niedalekiej i tej w długofalowej perspektywie.

Trzeba jedynie tej młodzieży dać szansę wykorzystania ich talentów i chęci pracy nad sobą,wspierając ją ekonomicznie i organizacyjnie, eliminując uciążliwe i niestety, nadal liczne przeszkody. To zadanie dla “świata dorosłych”, dla polityków w Polsce.

 

Powołanie Fundacji Centrum Młodzieżowej Robotyki w Kraśniku, co już nastąpiło po powrocie drużyny z Chin, to początek drogi w stabilizowaniu organizacyjnym, nie tylko drużyny Spice Gears , ale też, a może przede wszystkim, w rozwoju sieci drużyn FIRST, we wszystkich kategoriach wiekowych w Polsce, od przedszkola, aż do klas maturalnych, z FIRST Poland jako koordynatorem działalności i z Kraśnikiem, w roli lidera i siedzibą bezprecedensowej instytucji w skali organizacji szkolnictwa zawodowego - Centrum Młodzieżowej Robotyki w Kraśniku, jako jednostki wiodącej w tym procesie w Polsce.

Jestem przekonany, iż dojdzie i to w niedalekiej przyszłości, do powstania w Kraśniku Centrum Młodzieżowej Robotyki, z Zespołem Szkół Nr. 3 w roli bazy tego Centrum.

Pan Starosta Andrzej Maj, Pan Łukasz Koziarz i ja, jako mentorzy drużyny, rozmawialiśmy o tym na spotkaniu w dniu 22 marca w Ministerstwie Cyfryzacji.

Argumenty jakie mamy są bardzo silne, mamy też sporą grupę osób skutecznych w lobby za naszą drużyną i za rozwojem edukacji w oparciu o STEM i FIRST.

Tu chciałbym podziękować za wielka pomoc okazaną przez pracowników ambasady RP w USA i konsulatów RP w Kantonie i Szanghaju, Chiny.

 

Oprócz wygranych w turniejach i zdobyciu innych prestiżowych nagród, statystyki potwierdzają poziom, jaki reprezentuje drużyna z Kraśnika, pionierzy młodzieżowej robotyki FIRST FRC

w całej Europie wschodniej i centralnej i jedyna tego typu drużyna w Polsce.

W światowym rankingu drużyn FRC, jesteśmy na 11 tym miejscu wśród 3500 drużyn objętych rankingiem i jednocześnie na drugim miejscu na świecie wśród drużyn spoza USA!

https://www.chiefdelphi.com/forums/showthread.php?threadid=164655

 

Jesteśmy najwyżej w rankingu światowym, wśród drużyn z CAŁEJ Europy, przy czym “najbliższa nam”, w światowym rankingu drużyna z Europy, to drużyna 4481 z Holandii, zajmująca ... 369 miejsce w tym rankingu.

To pokazuje MOC naszej drużyny.

Na turnieju finałów mistrzostw świata w Detroit 25-28 kwietnia br., wystartujemy jako drużyna będąca najwyżej w rankingu wszystkich drużyn międzynarodowych ( 67.5 pkt.)  i trzecia

( po 1259 i 2767 z 68 pkt. każda) w rankingu, wśród 199 drużyn,które tam wystąpią.

Wyżej od nas w rankingu będą wspomniane wcześniej dwie drużyny z USA.

 

Tak więc drużyna z Kraśnika pojedzie na finały mistrzostw świata FIRST FRC jako pierwsza w historii tej organizacji drużyna z Polski.

Faktem jest, że poziom turnieju w Detroit będzie dużo większy, a i skala zawodów znacznie większa, przyjadą tam bowiem najlepsi wśród najlepszych na świecie.

Nie musimy już więcej udowadniać, więc nie będzie specjalnej presji na końcowy rezultat z turnieju.

Jedziemy tam, ażeby zdobyć doświadczenie, “zanurzyć” się w niesamowitej atmosferze zawodów ( oczekiwany udział około 60 tysięcy osób i około 4000 samych członków drużyn), spotkać wielu interesujących osobowości świata nauki, przemysłu, świata sztuki i polityki, zawrzeć nowe przyjaźnie.

 

Dziękuję więc jeszcze raz wszystkim, którzy mają swą „działkę” w sukcesie drużyny robotyki FRC 5883 Spice Gears z Kraśnika.

Czas spędzony w Detroit poświęcimy również na przygotowania do ...nowego sezonu 2019 i do sierpniowej Olimpiady FIRST Global Challenge w Mexico city, Meksyk, gdzie drużyna Spice Gears, jako Team Poland, będzie broniła srebrnego medalu zdobytego w ubiegłym roku w Waszyngtonie, DC,USA.

Będę też tam w Detroit prowadził rozmowy na temat zorganizowania w Kraśniku pierwszego w Polsce i zarazem pierwszego w Europie wschodniej i centralnej, turnieju FRC, tzw Invitational.

Może jeszcze w tym roku?

O ile znajdziemy hojnych sponsorów.

 

Trzymanie więc “kciuków” za drużynę Spice Gears, staje się “nową normą” w Kraśniku i powiecie kraśnickim.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ryszard A. Kuśmierczyk - FRC5883 Team International Representative and Mentor

                                              Windsor, Ontario, Kanada

 

                                                   Windsor Ont., 15 kwietnia 2018