Nasz nauczyciel Marek Solecki oraz Szczepan Ignaczyński laureatami Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego.

HOT-INFO

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wśród pięciu tegorocznych laureatów Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego znaleźli również dwaj kolekcjonerzy z Kraśnika: nasz nauczyciel - Marek Solecki (nr 142) oraz jego kolega - Szczepan Ignaczyński (nr 143), który wiele razy prezentował swoje eksponaty w naszej szkole, w tym na „Licealiach”.

Praktycznie nie zdarza się, aby tego samego roku nagrodę otrzymały dwie osoby pochodzące z tego samego miasta, w tym wypadku Kraśnika. Honorowa Nagroda jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym „Za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji i wspierania idei kolekcjonerstwa oraz ochronę pamiątek polskiej kultury narodowej w kraju i poza jego granicami”. Tegoroczne uroczyste wręczenie insygniów nagrody odbyło się 10 czerwca 2018 w gmachu Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach podczas XVII Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów. Po wyczytaniu biogramów laureatów, a były to cztery osoby oraz Gorzowski Klub Kolekcjonerów, nastąpiło uroczyste wręczeniu insygniów nagrody. Jak wspomina Marek Solecki, była to jedna z najważniejszych chwil w jego życiu oraz uhonorowanie jego kolekcjonerskiej pasji wraz z innymi towarzyszącymi jej przedsięwzięciami. Szczepan Ignaczyński bezpośrednio po otrzymaniu nagrody został ponownie wywołany na scenę. Prowadzący uroczystość jeszcze raz przedstawił go zgromadzonym gościom akcentując, że Szczepan Ignaczyński jest również właścicielem olbrzymiej kolekcji urządzeń korbowych. W uznaniu zasług na tym polu kraśnicki kolekcjoner otrzymał od niego dodatkową nagrodę - zabytkową ręczną korbową wiertarkę. Nadał mu również honorowy tytuł: „Naczelny Korbowy Rzeczypospolitej”. Tak więc należy się teraz zwracać do Szczepana Ignaczyńskiego - właściciela największej w Polsce kolekcji zabytkowych urządzeń korbowych. Następnie w imieniu wszystkich tegorocznych laureatów wystąpił Marek Solecki dziękując organizatorom uroczystości za przyznane tak prestiżowych w skali kraju wyróżnień. Przy okazji swojego wystąpienia wręczył prowadzącemu uroczystość Sekretarzowi Kapituły – p. Bohdanowi Kowalczykowi oraz Dyrektor Muzeum – p. Kseni Stasiak po srebrnej odznace Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów i pamiątkowym medalu z Jubileuszu 25-lecia istnienia Klubu. Przekazał również Dyrektor Muzeum niedawno wydany numer „Głosu Ziemi Urzędowskiej 2018” ze swoimi dwoma nowymi artykułami. Sama nagroda ma postać pierścienia wykonanego w srebrze, złoconego z wygrawerowaną dewizą: "PRZESZŁOŚĆ - PRZYSZŁOŚCI", która jest mottem umieszczonym nad wejściem do Świątyni Sybilli, pierwszego polskiego muzeum, założonego w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Dotychczas, łącznie z tegorocznymi laureatami, Kapituła Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego uhonorowała 144 kolekcjonerów i instytucji z kraju i zagranicy, m.in. otrzymali ją: Szymon Kobyliński, Jan Nowak-Jeziorański , Franciszek Starowieyski, Marek Sosenko, Marek Sandecki, Wojciech Fibak i Adam Sikorski oraz Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Polskie w Rapperswilu, Muzeum Zamek w Montresor, Klub Miłośników Polskich Militariów im. Andrzeja Zaremby w Nowym Yorku. Dzięki otrzymanym wyróżnieniom Szczepan Ignaczyński i Marek Solecki oficjalnie znaleźli się w elicie polskiego ruchu kolekcjonerskiego.

http://www.powiatkutno.eu/wydarzenia,xvii_ogolnopolskie_swieto_kolekcjonerow_w_krosniewicach,294

FOTOGALERIA