25-lecie Szkolnej Izby Historyczno-Etnograficznej w Kraśniku (1995-2020)

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Unikatowa w skali kraju szkolna Izba Historyczno-Etnograficzna w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku obchodzi w 2020 r. jubileusz 25-lecia działalności. Izba istnieje od grudnia 1995 roku, założył i prowadzi ją Marek Solecki - nauczyciel dyplomowany biologii w ZS nr 3, znany w Polsce kolekcjoner staroci. Izba wyróżnia się na tle podobnych placówek - to obecnie największe w Polsce „szkolne muzeum”.

 

Marek Solecki zgromadził w Izbie liczne eksponaty związane są z historią regionu, etnografią, zabytkami techniki, a także paleontologią - skamieniałości roślin i zwierząt, np. kości i zęby mamuta oraz niedźwiedzia jaskiniowego.

Kraśnicka szkolna Izba Historyczno-Etnograficzna słynie również z organizowania największych w polskiej szkole wystaw zabytkowych przedmiotów, których nie powstydziłoby się niejedno muzeum. Do tej pory było ich siedem, wzbogaconych prywatnymi eksponatami kraśnickiego kolekcjonera. Rangę ostatniej z nich z kwietnia 2017 r. pt. „Lubelskie zabytki techniki o dużej wadze historycznej” podniósł honorowy patronat Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Kraśnickiego. Wystawy te odwiedziły tłumy zwiedzających, a rekord frekwencji padł podczas trzeciej z nich z 2009 r. pt. „Sprzęty domowe naszych przodków”, kiedy to zwiedziło ją w ciągu tygodnia aż tysiąc osób, w tym przedszkolaki, uczniowie wszystkich kraśnickich szkół podstawowych oraz gimnazjaliści z powiatu kraśnickiego. Relacje z tych ciekawych wystaw przekazywały lokalne, wojewódzkie i krajowe media.

Eksponaty z Izby prezentowane były również w wielu muzealnych placówkach: Muzeum Regionalnym w Kraśniku, Muzeum 24 Pułku Ułanów, Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum-Zamek w Baranowie Sandomierskim oraz Muzeum Regionalnym w Mielcu. Można je było również podziwiać podczas kraśnickich „Licealiów”, powiatowych i gminnych dożynek, Dniach Kraśnika, „Maliniaków” itp. świąt.

Zabytkowe i w pełni sprawne, często nawet ponad stuletnie wagi z Izby służyły Markowi Soleckiemu do przeprowadzania w różnych placówkach oświatowych warsztatów dla przedszkolaków i uczniów, tzw. „lekcji ważenia”. Należy wspomnieć, że Marek Solecki posiada największą w Polsce kolekcję przedwojennych wag wyprodukowanych w Lublinie, obejmującą unikaty aż z jedenastu fabryk i warsztatów naprawczych: Wilhelm HESS, „IDEAL”, Jarosław CAUDR, Abel LEDER, Aleksander ŻURAWSKI, Franciszek FIDUT, Adam MUTKO, „ROZWÓJ”, S. OWSIANKO, Sz. GOLDSZTEJN, B. BIEŃKOWSKI, a także już powojennych: SPÓŁDZIELNIA WAGARZY LUBLIN oraz LUBELSKIE FABRYKI WAG.

Od niedawna kraśnicki kolekcjoner aktywnie uczestniczy w międzynarodowym projekcje „Funtofil”, którego celem jest zbieranie i archiwizowanie informacji o zabytkowych wagach i fabrykach je produkujących - internetowa strona projektu to https://funtofil.livejournal.com/

Marek Solecki to również lokalny regionalista, aktywny członek Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego i autor wielu publikacji, w tym w „Głosie Ziemi Urzędowskiej”, „Janowskich Korzeniach” oraz kraśnickim „Regionaliście” - jest również członkiem jego zespołu redakcyjnego. Od 2007 roku jest również prezesem Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów. W dniu 11 listopada 2013 roku przyznano mu tytuł „Kraśniczanin Roku”. Swoje ciekawe zbiory staroci nie skrywa w domowych pieleszach, lecz chętnie dzieli się nimi ze społeczeństwem, prezentując je na wielu wystawach oraz użyczając muzeom. Marek Solecki swoimi przedsięwzięciami rozsławia Kraśnik i powiat kraśnicki.

Z okazji Jubileuszu 25-lecia istnienia szkolnej Izby Historyczno-Etnograficznej Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński w dniu 3 grudnia 2020 r. nadał Markowi Soleckiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Więcej informacji o Izbie na: http://www.zs3krasnik.pl/aktualnosci/izba-tradycji

 

FOTOGALERIA